محمد حسین اسلامی تبار|بیوگرافی

پس از ورود آیة الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی به قم در سال 1358 با ایشان در مسجد امام آشنا شدم. به دلیل عدم آشنایی کافی با ایشان فقط در چند درس از دروس تفسیری ایشان شرکت نموده بودم.
آشنایی با استاد
در اواخر سال 67 با یکی از دوستان برای تبلیغ و زیارت رهسپار سوریه شدیم. با زیارتی که در بارگاه حضرت زینب داشتم اندوه تمامی وجودم را گرفته و دلم شکسته شده بود. در این حالت از حضرتش استدعا نمودم تا مرا در راهی تو قرار دهد که شایسته و بایسته درگاه خداست و بتوانم اسلام حقیقی را آنچنان که لازم است بفهمم و بشناسم. از دوستم سؤال کردم در این راه باید به کدام دروس از دروس حوزوی قدم نهاد ایشان گفت باید به دروس تفسیر قرآن بروی و از قرآن بهره مند شوی. پرسیدم این دروس را چه کسانی تدریس می کنند و کدام بهتر است ایشان گفت دو نفر در قم یکی آقای جوادی آملی که روح تو را قوی می کند و دیگری آقای صادقی تهرانی که به عقلت قوت می بخشد. من به خودم گفتم اگر عقلم قویتر شود روحم را نیز می توانم قوی کنم و به سمت دروس تفسیری آقای صادقی تهرانی شتافتم.
سه ماه آخر سال 67 بود که در درسهای ایشان در مسجد امام رضا حضور مرتب داشتم ایشان را به سه درس در روز رساندند و بنده طی این هشت سال در تمامی دروس ایشان شرکت داشتم. در سال 76 بود که استاد از شاگردان خواست که هر کس می تواند راهنمایی برای تفسیر الفرقان بنویسد خود را معرفی نماید. بنده خود را معرفی کردم و طی سه سال با مطالعه و مباحثه جلد اول و دوم و 29 و 30 با آقای علوی پاکستانی کتاب دلیل فرقان را تألیف نمودم.
ترجمه تفسیر الفرقان
از سال 76 به بعد نمی گذاشتند مرتب به دروس تفسیری بیایم و سال های اول ریاست جمهوری آقای خاتمی .... فشارهای خود را بر من افزایش داده و مرا از حضور در درس می ترسانید در این هنگام کم و بیش جسته و گریخته به درس می آمدمو بیشتر کار را با حضور در منزل اساتید و سؤال کردن مباحث از شاگردان و نوارهای استاد پیش می بردم و در فکر ترجمه تفسیر الفرقان بودم.
آذر 83 تألیف ترجمه تفسیر الفرقان را شروع کردم.
تشویق های استاد و تذکرات ایشان مرا در ادامه این راه قوت بخشیده و حتی تا آخرین لحظه که با ایشان بودم مرا برای ادامه ترجمه تشویق می نمودند.
تا این زمان 15/3/92 توانستم بیست و یک جلد تفسیر الفرقان را ترجمه نمایم و از خدای منان می خواهم برای ادامه راه مرا یاری نماید.
والسلام محمدحسین اسلامی تبار

علوم قرآن کا خبرنامہ

سب سے آخر خبر دریافت کرنا اور سائٹ کو آپ ڈیٹ کرنا

جامعة علوم القرآن

فرقان شفاسنتر

ارتباطی طریقے

 • دفتر قم کا پتہ :
  ایران - قم - بلوار محمد امین (ص) بین کوچه 11 و 13
 • رابطہ نمبر: 
  02532930344
  09127553030
  09124553030
 • ایمیل آڈرس: 
  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.